











Проектът „Да направим филм“ стартира за трета поредна година
За трета поредна година Геотехмин, Елаците-Мед и Сдружение „Арлекин“ стартираха иновативната образователна инициатива „Да направим филм“ – проект, който обединява ученици от 13 училища-партньори от района на община Етрополе и Средногорието. Инициативата е част от дългосрочната стратегия за корпоративна социална отговорност на Група ГЕОТЕХМИН, насочена към подкрепа на устойчивото развитие на местните общности.
Тази година проектът привлича рекорден брой участници – над 100 ученици от 6 до 12 клас от: СУ „Христо Ясенов“, ПГ „Тодор Пеев“, ОУ „Христо Ботев“ – гр. Етрополе и ОУ „Христо Ботев“ – с. Лопян, ОУ „Георги Бенковски“ – с. Мирково, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Чавдар, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Челопеч, ПГ Златица, ПГ по механоелектротехника, СУ „Саво Савов“ и ПГТХТ „Никола Димов“ – гр. Пирдоп, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Антон, СУ „Любен Каравелов“ – гр. Копривщица.
Проектът „Да направим филм“ 2025 започна със срещи на екипи на Геотехмин, Елаците-Мед и „Арлекин“ с участниците. Д-р Росица Младенова, директор на фестивала „Арлекин“ и Олег Владимиров, продуцент и оператор, представиха проекта пред участниците от училищата в Етрополе и Средногорието.
Нa срещите присъстваха и представители на Елаците-Мед и Геотехмин. Инж. Любомир Свиленов, зам.-директор Рудодобивен комплекс, инж. Младен Недков – зам.- директор ИКТ, Георги Минов, директор „Автоматизация“, инж. Цветан Дилов, главен експерт геотехнически проблеми и Тодор Иванов, ръководител отдел „Комуникации“ споделиха интересни факти за историята на рудодобива в региона и как новите технологии променят индустрията. Експертите изразиха своето възхищение от любопитството, ентусиазма и стремежа на учениците за нови знания – качества, които са важни както за бъдещето на региона, така и на страната.
Директори на училищата-партньори, учители и ученици се включиха активно в събитията, като подчертаха значението на подобни инициативи, които свързват образованието и индустрията.
В „Да направим филм“ 2025 отново има иновация в програмата: участниците ще преминат през обучение и ще придобият практически опит в работата с изкуствен интелект и как той може да бъде интегриран в процеса на създаване на филми. За първи път учениците ще могат да включат иновативни технологии в реална филмова продукция и да създадат свои късометражни филми.
Тригодишната инициатива е успешен пример за сътрудничество между бизнеса и образованието, като предлага ценни възможности за нови знания на младите хора в региона на дейност на Група ГЕОТЕХМИН.