




Мениджъри в Елаците-Мед разказаха за кариерния си път пред студенти от МГУ
Над 150 студенти от МГУ „Св. Иван Рилски“ участваха в четвъртото издание на Деня на кариерното развитие. Тази година то беше организирано от Асарел-Медет.
Форумът се провежда за четвърта поредна година, като традиционно минните компании от Група ГЕОТЕХМИН, Дънди Прешъс Металс и медодобивното дружество от Панагюрище участват в него.
„Преди 5 години с д-р инж. Иван Вутов говорихме за бъдещето на минната индустрия и как да запалим младите хора. Големите минни компании – Асарел-Медет, Дънди Прешъс Металс и Група ГЕОТЕХМИН направиха нещо, което никой друг в България не е правил – на едно място да съберат студенти, фирмите, които имат нужда от тези кадри и възпитаници на университета, които в момента са топ мениджъри в компаниите“, каза ректорът на минната Алма матер проф. д-р инж. Ивайло Копрев.
От страна на Група ГЕОТЕХМИН в дискусията участваха двама представители на най-голямото дружество от групата – Елаците-Мед: инж. Георги Петров – заместник-генерален директор „Рудни полезни изкопаеми“ на компанията и инж. Любомир Свиленов, заместник-директор в рудодобивния комплекс. Те разказаха за своя кариерен път пред студентите.
Инж. Георги Петров е второ поколение, завършил Минно-геоложкия университет, спечелил стипендия за отличен успех във висшето учебно заведение и след това стипендия в Елаците-Мед . Преминава през различни позиции и вече 24 г. е част от историята на успеха на рудодобивното и преработвателно дружество. Той разказа на студентите, че е посещавал мини на три континента с цел обмяна на опит.
Инж. Любомир Свиленов избира минното инженерство заради по-добрите възможности за реализация, които то предоставя в сравнение със строителната индустрия. „Университетът ми даде основата, която успях да надградя, като придобия ценен практически опит в една от водещите минни компании в България -Елаците-Мед. По този начин успях да израсна в кариерата до сегашната ми позиция“ – каза инж. Любомир Свиленов, който става зам.-директор на рудника на 35 г. с 10-годишен стаж в бранша.
В събитието участва и футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.
„Минната индустрия стана част от геополитическия и геостратегическия пейзаж в света. Редкоземните минерали са ключовият елемент, който ще ни позволи да градим бъдещето, роботиката, интернет на нещата, виртуална и смесена реалност“, каза доц. д-р Тодорова.
Според нея минната индустрия ще става все по-важна, защото металите, стратегическите и критичните суровини ще са от изключително значение за модернизацията на света.
Участниците в събитието се обединиха около мнението, че навлизането на технологиите ще улеснява работата на хората, но те ще останат основният фактор за развитието на проектите и индустрията.
Официални гости на събитието от страна на Група ГЕОТЕХМИН бяха изпълнителните директори на Геотехмин ООД Доминик Хамерс и Геотрейдинг – Румяна Иванова – Николова.
В края форума студентите от МГУ имаха възможността да научат повече и за стажантските позиции в компаниите от специалистите по човешки ресурси.