Възложител: Министерство на транспорта (финансиране – Европейска инвестиционна банка и Кувейтския фонд за развитие, съвместно с консорциум МАК/АДМАК)
Изпълнител: Геотехмин ООД
Период на изпълнение на проектите: 2002 – 2006
Дейността на Геотехмин ООД по проекти, свързани с летище София, стартира с проект “Укрепване на р. Искър – южно от летище София”, изпълнен в периода 2002 -2004 г.
От 2003 г. Геотехмин участва в изграждането на нова пистова система като главен подизпълнител на консорциума M.A.Al-Kharafi & Sons W.L.L. & ADMAK General Contracting W.L.L., а от 2005 г. и в строителството на Терминал 2 на летище София като подизпълнител на австрийската компания STRABAG AG, В рамките на проекта за нова пистова система са изпълнени два подобекта: Изграждане на нова пистова система и Корекция на река Искър.
Строителните работи, извършени без да се нарушава работата на летището са:
- Оформяне на нова пистова система, включително пътеки за рулиране и автомобилни пътища с обща площ 60 000 кв.м., две антиобледенителни площадки, дренажна система и вертикална планировка
- Корекция на река Искър
- Вертикална планировка около Терминал 2 и тротоарни настилки.
Трасето на новата писта минава на 210 м северно от старата и пресича река Искър. Източната му част попада в зоната на бивша кариера за инертни материали, в която се е образувало изкуствено езеро с дълбочина, достигаща на места над 14 м и воден обем, надвишаващ 6 млн. куб.м. За да бъде изградена новата пистова система, се налага езерото да бъде осушено. Далновидното решение на специалистите на Геотехмин първо да преградят езерото със скално-насипна дига позволява източването само на 1 млн. куб.м. вода. Осушаването се извършва чрез плаваща помпена станция с мощност 1 100 л/сек и система от тръбопроводи за отвеждане на водите от другата страна на дигата. Дейностите продължават с почистване на дъното на кариерата, изпълнение на подпочвени дренажи, земно-насипни работи, полагане на бетон.
Иновативният подход на Геотехмин проличава и при работата по втория подобект "Корекция на река Искър". Строителните дейности започват с временно отклоняване на реката от участъка, който подлежи на корекция. Това се постига чрез изграждане на входен канал за отвеждане на речните води в езерото след преградната дига и на изходен канал за връщане на водите в река Искър след зоната на корекцията. Осушеното речно корито се укрепва с три различни типа облицовка: армирана с геомрежа бетонова облицовка (в участъка под новоизграждащ се мост), облицовка с RENO матраци (преди и след мостовото съоръжение) и скална облицовка (за останалата част от корекцията).
https://geotechmin.com/istoriya/izpalneni-proekti/82-stroitelstvo/272-rekonstruktziya-razvitie-i-razshirenie-na-letishte-sofiya#sigFreeId963f8cb54b