От 2005 г. компаниите от група ГЕОТЕХМИН изпълняват успешно няколко проекта от разширението на Софийското метро.
***
Дейността ни в метростроителството започна с изпълнението на конструкциите на метростанция “Стадион Васил Левски“, стартова шахта за тунелопробивната машина (ТВМ) и подземна връзка между метростанция “Стадион Васил Левски“ и съществуващ под бул. “Драган Цанков” тунел. Проектът е реализиран от Геотехмин ООД като подизпълнител на японската Тайсей Корпорейшън в периода 2005-2009г.
Метростанция “Стадион Васил Левски“ се намира в близост до кръстовището на бул. "Драган Цанков" и бул. "Евлоги Георгиев” и е изцяло подземна с дълбочина 16 м. Конструкцията е монолитна, с носещи шлицови стени и е съобразена с всички изисквания за габарит на метро трасето, архитектурно оформление и технология на изграждане. Състои се от станционно ниво със странични перони и три паркинг нива над него. Вестибюлът е естетически свързан с околния парков ландшафт чрез външни амфитеатрални стълбища. В технологично отношение станцията е изградена по Миланския метод.
В съседство с метростанцията Геотехмин изпълнява и стартова шахта за спускане на тунелопробивната машина (ТВМ). Шахтата е с размери 18/20 м и дълбочина 20 м. Конструкцията е изпълнена от шлицови стени и е укрепена с 4 реда метални рамки.
Подземната връзка между метростанция “Стадион Васил Левски“ и съществуващия под бул. “Драган Цанков“ тунел представлява тунелен участък с дължина 208 м и надлъжен наклон 3,75% по посока към метростанция “Стадион Васил Левски“. Дебелината на земното покритие е в границите от 11 м при метростанцията до около 7,6 м в другия край на тунела. Строителните работи се извършват по Нов австрийски тунелен метод (НАТМ).
***
В периода 2010 – 2012 г. Геотехмин ООД е главен изпълнител, а Геострой АД - подизпълнител на проектирането и строителството на конструкциите на метростанция “Джеймс Баучер“ и прилежащ тунелен участък. Проектът се финансира от Европейския фонд за регионално развитие чрез ОП “Транспорт".
Метростанция “Джеймс Баучер“ е част от II-ри диаметър на метрото в София и е разположена под бул. “Черни връх". Тя е с дължина 208 м и широчина 18,7 м. Тунелният участък след нея е дълъг 215 м и широк 15 м.
В технологично отношение тази метростанция е един от най-сложните обекти от софийското метро. Причината е, че се изгражда на дълбочина 27 – 22 м в различните зони и при спазване на изискването на възложителя по време на строителството да не се спира движението на превозни средства по булеварда.
Обектът е изцяло подземен, на три, четири и пет нива в отделните зони. На най-долното ниво е самата станция, която е с два странични перона. Паркингът е изграден на три (в станцията) и две (в тунелния участък) нива и е в обща конструкция със станцията и тунела. Капацитетът му е 615 коли, а общата му разгъната площ – 21 400 кв.м.
При реализацията на обекта се прилагат различни технологични методи. Изкопните работи до кота дънна плоча се изпълняват по милански способ.
Характерна особеност при изпълнението на метростанция “Джеймс Баучер“ е използването за първи път в метростроителството в България на технологията за предварително напрягане. Този метод се прилага за покривната плоча на тунелния участък и за част от междинните плочи в тунела и станцията.
***
През април 2013 г. обединение "Геометро Б.П." с лидер Геострой АД и членове Геотехмин ООД и Метропроект ООД стартира изпълнението на участък от софийското метро в посока ж.к. Младост-IV, който включва метростанция “Бизнес парк София“ и метро-тунел с дължина 1 км.
Проектът се изпълнява на пълен инженеринг в един от най-интензивно развиващите се жилищни райони в София и свързва ж.к. Младост-I с Бизнес парка в ж.к. Младост-IV. При изпълнението на станцията и тунела, които са изцяло подземни, се прилага т.н. "Милански метод". Особеност при изпълнението на метростанция “Бизнес парк София“ е необходимостта от изграждане на специални укрепвания в участъците, където метро-тунелът преминава под два съществуващи подлеза и под коритото на река Банишка.
Интериорът на метростанция “Бизнес парк София“ е съобразен с основната функция на съоръжението – да обслужва както жителите на ж.к. Младост, така и служителите на Бизнес парк. Обособен е и подземен паркинг с близо 100 паркоместа. Проектът, чието изпълнение приключи през 2015 г., бе изпълнен с европейски средства по ОП “Транспорт 2007-2013" и съфинансиран от Столична община.
https://geotechmin.com/istoriya/izpalneni-proekti/82-stroitelstvo/255-proekti-ot-razshirenieto-na-sofiiskoto-metro#sigFreeId4d7da3ceb8